Gazi Magusa Gezilecek Yerler

kibrisgecehayatcom   Ziyaretçilerimiz Sizlere Gazi Magusa Gezilecek Yerler Listesini Yazmak İstedik Sizler İçin Gezi Rehberi Olacak Yerlerin Listesi.

 St.Nicholas Katedrali

Kralların taç giyme törenlerine en sahipliği yapan Kuzey Kıbrıs’ın en gotik yapısı sonraları Osmanlıların eline geçince cami haline getirilmiş ve ibadete açılmıştır. Bugün hala ibadet alanı olarak kullanılan katedralin ismi Lala Mustafa Paşa Camii olarak anılmaya devam etmiş. Yüksek kubbeli dev görüntüsüyle oldukça ilgi çekici ve gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

 

Salamis Antik Kenti

Gazi Magusa Gezilecek Yerler

Kurucusunun Bronz Çağında yaşamış olan Tefkros olduğuna inanılan antik kentin kazıları 19754 yıllarında da devam etmiş ve o zamanda farklı bulgularla karşılaşılmıştır. Kalıntıların tamamı Roma dönemine ait olmakla birlikte arkeolojiye meraklıları oldukça ilgi çekici manzaralarıyla beklemektedir.

 

Namık Kemal Zindan Müzesi

‘’Vatan Yahut Silistre’’ oyununu yazdığı için Gazi Mağusa bölgesinde bu zindanda tutulan Namık Kemal’in 38 ay boyunca kaldığı bölge ve eserleri hakkında bilgi veren müze burada yer almaktadır.

 

Othello Kalesi

12. Yüzyılda limanı tamamen savunmak için kurulan kale, koruduğu kara kapısı ve deniz kapısıyla şehrin ana girişlerinden biridir. Bu kadar önemli bir görevi üstlendiği içinde her yıl turistlerin ilgi odağı olmaktadır.

 

Venedik Kalesi

Namık Kemal’in zindan ve müze olarak sergilenen yapısından az önce bahsetmiştik. Bu yapının hemen yakınında bulunan Saray, Kraliyet Sarayı olarak kurulmuştur ve yapımındaki imza yine Lüzinyanlılara aittir.

 

St.Barnabas Manastırı

Yahudi ailenin çocuğu olan Barnabas, Kıbrıs’ta Hristiyanlığı yaymak için çalışmış ve bu durumdan dolayı öldürülerek bir bataklığa atılmış hatta saklanmıştır. Bunu bilen Barnabas’ın vefakar öğrencileri cesedi bulup yer altı mağarasına gömmüştür. Sonra bu bölge 477 yılında özerklik kazanmış ve manastır haline getirilmiştir. Günümüze kadar gelen yapı misafirlerin ilgi odağıdır ve görmeniz gereken mimari bir yapıya sahiptir.

 

Maraş Bölgesi

1974 yıllarında önemli bir tatil beldesi olan Maraş, Kıbrıs Harekatı zamanında TSK tarafından ele geçirilmiş durumda ve eski ününü kaybetmiş. Fakat şimdiki halini görmek ve tarihini yerlisinden dinlemek isterseniz ziyaret notlarınız arasına eklemelisiniz.

 

Canbulat Müzesi

1570 yılında Mağusayı kuşatan Osmanlı ordusunda yer alan Kilis Sancak Beyi Canbulat Bey, fetih sırasında şehit düştüğünde asıl adı Arsenal Tabyası olan konumda öldüğü düşünülmüş ve bugün Canbulat Müzesi olarak arkeolojik eserleri sergilenmektedir. Müze altında da Canbulat Bey’in türbesi bulunmaktadır. 1968 yılında yeniden inşa ve düzenleme çalışmalarıyla bugün etnografik kalıntıları da müze içerisinde sergilenmektedir. Tarih açısından dolu olun müzeyi tur kapsamında gezmenizi tavsiye ediyor her yolculuğunuzu mutlulukla geçirmenizi diliyoruz.

Makalelerimizde Lefkoşa Girne Blgelerindeki Tarihi Yerlere Yer Vermiştik Gazi Magusa Gezilecek Yerler Adlı Yazımızı da Yayınlamış Olduk.

%d blogcu bunu beğendi: